Remont domu
Dom przyjazny
Mieszkanie w złych warunkach, kiedy panuje wilgoć, hałas, jest zimno i niedostatecznie jasno ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego tak ważne jest zbudowanie domu, który będzie komfortowy, bezpieczny, tani w utrzymaniu i zdrowy zarazem. Jednym słowem – będzie domem przyjaznym.
Plan prac remontowych
Jak zaplanować remont domu, aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie? Podpowiadamy, od czego zacząć remont, jak zaplanować koszty i uniknąć błędów.
Ile trzeba zapłacić za remont mieszkania i domu w 2023 r. ?
Według statystyk, najlepszymi miesiącami na przeprowadzenie remontu są maj, czerwiec i lipiec. W ubiegłym roku aż 85% Polaków zdecydowało się na odświeżenie czy renowację mieszkania. Remont, to tuż za wakacjami, drugi w kolejności cel, na jaki oszczędzamy. Ceny materiałów budowlanych rosną, inflacja galopuje. Czy to zatrzyma plany remontowe Polaków? Z jakimi kosztami muszą się dziś mierzyć?
Remont starego domu, czyli jakie prace Cię czekają
Pandemia koronawirusa i kolejno wprowadzane ograniczenia spowodowały, że wiele osób postanowiło poszukać własnego domu, najlepiej z ogrodem. Większość rozważa zakup starego domu. Jak znaleźć odpowiedni? Co sprawdzić przed ostateczną decyzją? Jak przygotować się do remontu starego domu?
Jak prawidłowo przeprowadzić ocieplenie starego domu. O czym należy pamiętać?
Stare domy zazwyczaj pozbawione są jakiejkolwiek izolacji, która zapobiegłaby ucieczce ciepła na zewnątrz budynku. Takie obiekty, po ewentualnym osuszeniu, koniecznie trzeba ocieplić. Jeśli jednak dom jest ocieplony, mamy dwa wyjścia – albo zerwać starą izolację i na jej miejsce ułożyć nową, albo stworzyć podwójną barierę termoizolacyjną.
Czy da się uratować drewno z pleśnią?
Czy moje deski (patrz zdjęcia) da się uratować? Przez dłuższy czas drewno leżało na zewnątrz, osłonięte jedynie plandeką (jak się później okazało - dziurawą). Obecnie zostało przeniesione do hali. Czy to drewno, po wysuszeniu i obróbce, będzie nadawało się do wykorzystania? Mariusz P.
9 najczęściej popełnianych błędów remontowych
Brak wcześniejszego sporządzenia kosztorysu, niezabezpieczanie mebli czy zła kolejność wykonywania zadań to tylko kilka błędów, które mogą zamienić remont w koszmar. Warto sprawdzić, czego należy się wystrzegać.
Prosto z budowy Domu Marzeń
Druga edycja programu Dom marzeń dobiegła końca. Zanim jednak poznaliśmy zwycięzców, obserwowaliśmy prace nad budową wymarzonego domu. Jedno jest pewne - ekipa wywiązała się w stu procentach i wszystkie prace zostały należycie wykonane. Wszystko po to, by zwycięska para była zachwycona końcowym efektem!
Remont domu - czy można liczyć na wsparcie finansowe od państwa?
Jeśli planujemy remont swojego mieszkania, ale koszty są zbyt wysokie, jest szansa na pomoc od państwa. Choć obecnie niektóre programy wsparcia budownictwa jednorodzinnego zostały zawieszone lub całkowicie zlikwidowane, to mamy jeszcze możliwość skorzystania z tzw. premii termomodernizacyjnej, której zasady określa ustawa z dnia 21.11.2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów.
Dach przecieka
Na każdym dachu są takie miejsca, które powinny być szczególnie starannie uszczelnione - obróbkami blacharskimi, taśmami lub masami dekarskimi.
Udana przebudowa niewielkiego domu
Projekt powstawał pod presją czasu. Trzeba było z małego, już raz rozbudowanego budynku stworzyć nowy, wygodny, rodzinny dom i zdążyć przed przyjściem na świat kolejnego domownika.
Czy opłaca się wymieniać stare okna?
Stare, nieszczelne okna powodują duże straty ciepła, a zimno przedostające się przez nie do środka domu jest uciążliwe dla mieszkańców. Dlatego, gdy zastanawiamy się, czy wymiana okien będzie opłacalna, nie powinniśmy kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi. Po wymianie okien mogą przez długi czas w ogóle nie pojawić się oszczędności (to duży wydatek, który zwróci się dopiero po latach), natomiast z pewnością polepszą się warunki komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Wymiana pokrycia dachowego i układanie nowego
Przy wymianie pokrycia rzadko kiedy więźba dachowa nie wymaga przynajmniej wzmocnienia, a wstępne krycie - częściowego usunięcia. Jedynie doświadczony konstruktor może doradzić, jak zwiększyć jej nośność, by można było ułożyć pokrycie cięższe od dotychczasowego.
Renowacja schodów betonowych
Schody betonowe są bardzo trwałe, ale ich okładziny z czasem się niszczą lub przestają pasować do modernizowanego wnętrza. Czym je zastąpić, by nowe pokrycie było trwałe, ładne i... osiągalne finansowo? Jak przeprowadzić renowację schodów, żeby nie zmienić wysokości stopni i nie zaburzyć proporcji schodów?
Drobne naprawy: dach z pokryciem z dachówek
Pokrycia z dachówek ceramicznych i cementowych są bardzo trwałe, jednak po kilkunastu latach często wymagają odświeżenia lub drobnych napraw. Umiejętnie wykonane, pozwolą przesunąć w czasie generalny remont dachu.
Wymiana pokrycia dachowego: demontaż starego, koszty
Wymiana pokrycia dachowego to przedsięwzięcie niełatwe i wymagające nie tylko zatrudnienia dobrych fachowców, ale też dobrej pogody. Po zdjęciu starego materiału potrzeba co najmniej kilku dni na położenie nowego.
Wymiana pokrycia dachowego
Gdy ułożone na dachu pokrycie jest zniszczone, trzeba je wymienić. Zwykle wiąże się to z dużymi kosztami i wieloma niedogodnościami. Do remontu warto więc się dobrze przygotować, zlecając fachowcom nie tylko przeprowadzenie prac, ale przede wszystkim ocenę stanu dachu.
Odnawianie blachodachówki
Po kilkunastu latach blachodachówka na dachu mojego domu stała się matowa i przestała mieć intensywny, czerwony kolor. W jaki sposób najlepiej ją odnowić? Irek K.
Ile kosztuje remont domu - porównanie kosztów budowy i remontu domu
Do własnego domu prowadzą różne drogi. Jedną z nich jest zakup starego domu i jego remont. Zwłaszcza teraz, w czasie kryzysu na rynku nieruchomości, można znaleźć wiele domów atrakcyjnych cenowo i w bardzo dobrej lokalizacji. Niestety, raczej nie da się do nich wprowadzić jedynie po przemalowaniu ścian i sufitów. Zazwyczaj konieczny jest większy remont.
Jak wyburzyć starą ścianę i postawić nową?
Planuję zmienić nieco układ pomieszczeń w moim domu - w tym celu muszę wyburzyć jedną ze ścian działowych i postawić ją w nowym miejscu. Czy wyburzenie ściany działowej może powodować jakieś problemy? W jaki sposób rozbiera się ścianę z betonu komórkowego i jak buduje się taką z płyt gipsowo-kartonowych?
Nowa blachodachówka na starej papie
Kupiłem stary dom, którego dach jest stromy, obity deskami i pokryty papą. Chcę wymienić pokrycie na nowe. Czy jest sposób, aby to zrobić szybko i tanio? Antoni K.
Grzyb na ścianie
Czarne plamy pleśni pojawiające się w narożnikach ścian i w pobliżu okien to sygnał, że w pomieszczeniu przez długi czas utrzymuje się za wysoka wilgotność powietrza z powodu niewystarczającej wentylacji, a być może także źle ocieplonych ścian.
Zniszczona rynna do wymiany
Planuję remont, a właściwie wymianę orynnowania. Czy mogę wymienić same rynny (są dziurawe), a haki i rury spustowe, które są w dobrym stanie, zostawić? Niepokoi mnie też zielony nalot, który pojawia się pod pokryciem, przy obróbce rynny. Marcin J.
Dach do naprawy czy wymiany
Kluczową sprawą jest rzetelna ocena istniejącego pokrycia dachowego. Czasem koszty naprawy dachu mogą być wyższe niż jego wymiana na nowy.
Rdzewiejąca blachodachówka
Podczas ostatniego przeglądu dachu krytego blachodachówką zauważyłem, że krawędzie pokrycia przy koszu zaczęły rdzewieć. Z jakiego powodu? Czy koniecznie muszę je wymienić na nowe? Tomasz K.
Zawilgocona piwnica
Kupiliśmy stary dom z piwnicą, której ściany są zawilgocone. Od zewnątrz na cokole i od wewnątrz na parterze - przy posadzce widoczne są zacieki i biały nalot, a tynk zaczyna pękać. Jaka jest tego przyczyna? Tadeusz M.
Wilgoć przy cokole wokół domu
W moim domu woda deszczowa odprowadzana jest z rynien rurą spustową do ziemi. Od pewnego czasu na rurze i na cokole, tuż nad ziemią, widać wilgotny, zielonkawy nalot. Czym to może być spowodowane? Andrzej T.
Dobudowanie schodów na poddasze
Dobudowanie schodów na poddasze zwykle jest kompromisem między wygodą korzystania z nich a zajmowaną przez nie powierzchnią i miejscem ich usytuowania. Wybierając ich rodzaj, warto też wziąć pod uwagę zakres robót przystosowawczych, bo to przesądza o kosztach i ewentualnych utrudnieniach w korzystaniu z istniejących pomieszczeń.
Renowacja schodów zewnętrznych
Stan schodów prowadzących do domu wpływa na to, jak prezentuje się wejście do budynku. Znacznie ważniejszą sprawą jest jednak to, że zależy od niego nasze bezpieczeństwo.
Zawilgocone ocieplenie dachu
Dachy strome pokryte dachówką, blachodachówką czy blachą nie są całkowicie szczelne. Nie był to kłopot, gdy pod połaciami był nieogrzewany, wentylowany strych. Obecnie przestrzeń tę często wykorzystuje się na pomieszczenia mieszkalne, więc przecieki mogą być bardzo dużym problemem.