Prawo i finanse

 • Pożyczać, ale z głową

  Pożyczka na budowę

  Wielu z nas, decydując się na budowę domu czy kupno mieszkania, siada z kartką i skrupulatnie podlicza swoje aktywa. I zwykle saldo wychodzi nam ujemne... Część osób pomaga sobie wówczas, zaciągając kredyt w banku. Są jednak i tacy, którzy wolą omijać instytucje finansowe i liczą na dobrą wolę rodziny i przyjaciół, czyli chcą pożyczyć od nich pieniądze.

 • Domy w zabudowie bliźniaczej

  Czy dom w zabudowie bliźniaczej może mieć tylko jedno szambo?

  Wybudowany przeze mnie i moich rodziców bliźniak w każdej połowie posiada jeden lokal mieszkalny i jeden lokal usługowy. Czy taki budynek jako całość nadal stanowi budynek jednorodzinny? Dodam, że każda połowa znajduje się na odrębnej działce i posiada odrębne pozwolenie budowlane mimo to iż stanowi jedną całość. Zbigniew E.

 • 20922846 https bi

  Umowa przedwstępna: jak ją dobrze napisać?

  Zanim ostatecznie kupimy dom czy mieszkanie lub działkę, z reguły najpierw podpisujemy umowę przedwstępną. Zobowiązuje ona obie strony do zawarcia umowy ostatecznej (przyrzeczonej), na mocy której stajemy się właścicielami nieruchomości.

 • 20590874 https bi

  Hałaśliwy warsztat w sąsiedztwie

  Co zrobić, gdy sąsiad prowadzi hałaśliwy, a tym samym uciążliwy dla okolicy, warsztat? Można albo negocjować, albo...

 • 20616514 https bi

  Abonament RTV pod kontrolą

  Zgodnie z ustawą z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji "każdy kto posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika". Zatem według ustawodawcy, jeśli mamy w domu radio lub/i telewizor, trzeba za słuchanie lub/i oglądanie zapłacić.

 • 20555639 https bi

  Kłopoty z psem sąsiadów

  Za zwierzaka odpowiada właściciel, który powinien dołożyć starań, aby pies nie przysparzał kłopotów sąsiadom.

 • 20594888 https bi

  Prawo sąsiedzkie, czyli co wolno sąsiadowi

  Do podstawowych uprawnień każdego właściciela mieszkania czy domu należy prawo do niezakłóconego korzystania ze swej nieruchomości oraz spokoju. Niestety codzienność wygląda różnie, zwłaszcza w blokach, gdzie mieszkają osoby w różnym wieku i o różnych potrzebach.

 • 20555588 https bi

  Cisza nocna na posesji

  Obowiązek przestrzegania ciszy nocnej (w godzinach 22-6 ) dotyczy nie tylko budynków wielorodzinnych. Jeśli sąsiedzi w czasie ciszy nocnej zachowują się zbyt głośno i nie reagują na prośby o uciszenie, można poprosić o interwencję policję.

 • Dom Riko III G2

  W nowym roku - zmiana przepisów budowlanych

  Od 1 stycznia 2017 roku zaczną obowiązywać nowe warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co aktualne zmiany oznaczają dla inwestorów? Jakie domy będzie można budować? Czy przepisy budowlane zostaną intensywnie zmodyfikowane?

 • 20044979 https bi

  Świadectwo energetyczne nie takie straszne

  Zasady sporządzania i kontroli świadectw energetycznych zostały określone w ustawie z dnia 29.08.2014 r. o charakterystyce energetycznej budynku. Nowelizacja tych przepisów wprowadziła kilka zmian.

 • 19915798 https bi

  Fiskus a ulga rehabilitacyjna

  Osoby niepełnosprawne, rozliczając się z urzędem skarbowym, mają prawo do tak zwanej ulgi rehabilitacyjnej. Jej zakres regulują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 • 19662859 https bi

  Koniec budowy - co zgłosić w urzędzie

  Zakończenie budowy oznacza nie tylko bliską perspektywę przeprowadzki, ale i obowiązek dopełnienia związanych z tym formalności. Jeśli go zlekceważymy, możemy ponieść karę.

 • 19663238 https bi

  Jak podzielić dom na pół

  Na tle innych sporów w rodzinie te dotyczące majątku wzbudzają zwykle najwięcej emocji. Jak zatem zgodnie podzielić ów majątek, aby powiedzenie, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach, nie okazało się prawdziwe.

 • Spadek

  Spadkobierca pod ochroną

  W październiku ub.r. weszły w życie nowe przepisy Kodeksu cywilnego w zakresie odpowiedzialności za długi spadkowe. Zmiany te to prawdziwa rewolucja w prawie spadkowym. Od teraz bowiem koniec z dziedziczeniem długów przez przypadek, niedopatrzenie czy nieznajomość prawa.

 • projekty domów, domy realizacje

  Trwają prace nad kodeksem budowlanym. Będziemy budować łatwiej i szybciej

  Pod koniec października 2015 roku ruszyły konsultacje dotyczące projektu Kodeksu budowlanego - ustawy, która przede wszystkim ma uporządkować gąszcz przepisów, jakim przez lata obrosło prawo budowlane. Proponowane zmiany miałyby wyraźnie ułatwić życie inwestorom - i to na wszystkich etapach prac.

 • hałas, prawo

  Hałas w mieszkaniu. Co na to przepisy?

  Sąsiad z mieszkania nad moim zamienił wykładzinę na podłodze na płytki ceramiczne, co pogorszyło izolację akustyczna. Czy można mu zarzucić naruszenie warunków budowlanych?

 • 18904396 https bi

  Zakończenie budowy. Kiedy można zamieszkać we własnym domu?

  Inwestor wkłada w budowanie domu wiele wysiłku i jeszcze więcej pieniędzy (swoich lub pożyczonych). Nie dziwi zatem, że chciałby w nim jak najszybciej zamieszkać.

 • dom od dewelopera, domy szeregowe

  Gotowe domy: jak bezpiecznie kupić dom od dewelopera

  Dom możemy zbudować sami - sposobem gospodarczym - albo z pomocą firmy wykonawczej. Jest jeszcze inna opcja - kupno gotowego od dewelopera.

 • budowa domu, fundamenty

  Odległości od granic działki: lokalizacja domu

  Nowe prawo budowlane pozwala na budowę domu na zgłoszenie, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim to ułatwienie dotyczy tylko tych budynków, które mają zachowane wymagane przez prawo odległości od granic sąsiadów.

 • droga publiczna

  Droga dojazdowa przez działkę sąsiada: kto ma zadbać o drogę?

  Gdy nieruchomość pozbawiona jest dostępu do drogi publicznej, można żądać ustanowienia drogi koniecznej, przebiegającej przez sąsiednie działki. Odpowiadamy na pytanie, kto ponosi koszty budowy i utrzymania takiej drogi?

 • poszycie dachu, krycie dachu, budowa domu, więźba dachowa

  Nowe prawo budowlane: dobre zmiany dla inwestorów

  Zapowiadana mała nowelizacja prawa budowlanego stała się faktem. Na przełomie czerwca i lipca weszły w życie przygotowane przez rząd nowe przepisy ustawy Prawo budowlane. Kto i kiedy może skorzystać z ułatwień?

 • decyzja o warunkach zabudowy, prawo budowlane

  Decyzja o warunkach zabudowy: budowa bez planu zagospodarowania przestrzennego

  Jeżeli gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a chcemy wybudować dom (lub inny obiekt budowlany), musimy wcześniej uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wydaje ją wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Na wydanie decyzji urząd ma miesiąc.

 • działki zalewowe

  Na grząskim gruncie: jak uniknąć terenów zalewowych

  Planuję kupić działkę pod budowę domu. Jednak mam pewien problem, a zbliża się termin podpisania umowy. Działka jest położona niedaleko rzeki. Gdzie mogę sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to teren zalewowy? Czy właściciel nieruchomości ma prawo do odszkodowania w razie powodzi? Henryk B., Kanie Helenowskie

 • Jeśli jesteś współwłaścicielem nieruchomości a chcesz ją np. rozbudować - wówczas konieczna jest zgoda sąsiada.

  Gdy jesteś współwłaścicielem nieruchomości

  Mieszkam w domu dwurodzinnym (z sąsiadami). Przy domu jest przybudówka-lokal (moja własność). Chciałabym dobudować do niej lekką zabudowę oszkloną, taki mały ganek o wymiarach 2 x 3, aby było cieplej. Czy wymaga to pozwolenia? Jeśli tak, to od czego mam zacząć? Małgorzata S.

 • Aby odszukać właściciela działki, można np. przejrzeć księgę wieczystą nieruchomości

  Jak znaleźć informacje o właścicielu działki pod budowę domu

  Zamierzam kupić działkę pod budowę domu. Po wielu miesiącach poszukiwań udało mi się znaleźć odpowiednią parcelę. Niestety, nie bardzo wiadomo, kto jest jej właścicielem. Gdzie mogę uzyskać taką informację? Danuta M., Grójec

 • Umowa o roboty budowlane powinna być zawarta na piśmie

  Niesolidny wykonawca

  Jak poradzić sobie z nieuczciwą ekipą budowlaną?

 • Prawo nie działa wstecz - zatem nie można stosować obecnych regulowań do budowy prowadzonej w latach 80.

  Stare prawo budowlane

  Działka ma 11 m szerokości. Dom wybudowany został w latach osiemdziesiątych. Stoi w granicach działki wraz z odkrytym tarasem. Czy to jest dozwolone? Czy jakakolwiek działalność w granicy działki musi być uzgodniona z sąsiadem? Czy w związku z tak wąską działką są inne przepisy prawa budowlanego, i czy dotyczą lat osiemdziesiątych? Rudolf Z.

 • Projekt architektoniczno-budowlany powienien być udostępniony zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej

  Deweloper i projekt budowlany domu

  Kupiłem od dewelopera nowy dom w zabudowie szeregowej. Szereg składa się z 5 domów. Czy powinienem otrzymać przed kupnem lub po zakupie projekt budowlany? A jeżeli deweloper nie ma takiego obowiązku, to w jaki sposób mogę taki projekt otrzymać? Marek P.

 • Każda przebudowa budynku mieszkalnego wymaga m.in. uzyskania pozwolenia na budowę

  Zamiana budynku gospodarczego na dom mieszkalny

  Jak przebudować budynek gospodarczy na mieszkalny zgodnie z prawem?

 • Jeśli chcemy wystąpić o zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, odpowiedni wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta

  Problem z odrolnieniem działki

  Mam problem z odrolnieniem działki. Ktoś powiedział mi, że muszę wystąpić do gminy o zmianę planu miejscowego. Jak to zrobić? Zbigniew B.