Prawo i finanse
Zakończenie budowy. Kiedy można zamieszkać we własnym domu?
Inwestor wkłada w budowanie domu wiele wysiłku i jeszcze więcej pieniędzy (swoich lub pożyczonych). Nie dziwi zatem, że chciałby w nim jak najszybciej zamieszkać.
Gotowe domy: jak bezpiecznie kupić dom od dewelopera
Dom możemy zbudować sami - sposobem gospodarczym - albo z pomocą firmy wykonawczej. Jest jeszcze inna opcja - kupno gotowego od dewelopera.
Odległości od granic działki: lokalizacja domu
Nowe prawo budowlane pozwala na budowę domu na zgłoszenie, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim to ułatwienie dotyczy tylko tych budynków, które mają zachowane wymagane przez prawo odległości od granic sąsiadów.
Droga dojazdowa przez działkę sąsiada: kto ma zadbać o drogę?
Gdy nieruchomość pozbawiona jest dostępu do drogi publicznej, można żądać ustanowienia drogi koniecznej, przebiegającej przez sąsiednie działki. Odpowiadamy na pytanie, kto ponosi koszty budowy i utrzymania takiej drogi?
Nowe prawo budowlane: dobre zmiany dla inwestorów
Zapowiadana mała nowelizacja prawa budowlanego stała się faktem. Na przełomie czerwca i lipca weszły w życie przygotowane przez rząd nowe przepisy ustawy Prawo budowlane. Kto i kiedy może skorzystać z ułatwień?
Decyzja o warunkach zabudowy: budowa bez planu zagospodarowania przestrzennego
Jeżeli gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, a chcemy wybudować dom (lub inny obiekt budowlany), musimy wcześniej uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wydaje ją wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Na wydanie decyzji urząd ma miesiąc.
Na grząskim gruncie: jak uniknąć terenów zalewowych
Planuję kupić działkę pod budowę domu. Jednak mam pewien problem, a zbliża się termin podpisania umowy. Działka jest położona niedaleko rzeki. Gdzie mogę sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to teren zalewowy? Czy właściciel nieruchomości ma prawo do odszkodowania w razie powodzi? Henryk B., Kanie Helenowskie
Gdy jesteś współwłaścicielem nieruchomości
Mieszkam w domu dwurodzinnym (z sąsiadami). Przy domu jest przybudówka-lokal (moja własność). Chciałabym dobudować do niej lekką zabudowę oszkloną, taki mały ganek o wymiarach 2 x 3, aby było cieplej. Czy wymaga to pozwolenia? Jeśli tak, to od czego mam zacząć? Małgorzata S.
Jak znaleźć informacje o właścicielu działki pod budowę domu
Zamierzam kupić działkę pod budowę domu. Po wielu miesiącach poszukiwań udało mi się znaleźć odpowiednią parcelę. Niestety, nie bardzo wiadomo, kto jest jej właścicielem. Gdzie mogę uzyskać taką informację? Danuta M., Grójec
Niesolidny wykonawca
Jak poradzić sobie z nieuczciwą ekipą budowlaną?
Stare prawo budowlane
Działka ma 11 m szerokości. Dom wybudowany został w latach osiemdziesiątych. Stoi w granicach działki wraz z odkrytym tarasem. Czy to jest dozwolone? Czy jakakolwiek działalność w granicy działki musi być uzgodniona z sąsiadem? Czy w związku z tak wąską działką są inne przepisy prawa budowlanego, i czy dotyczą lat osiemdziesiątych? Rudolf Z.
Deweloper i projekt budowlany domu
Kupiłem od dewelopera nowy dom w zabudowie szeregowej. Szereg składa się z 5 domów. Czy powinienem otrzymać przed kupnem lub po zakupie projekt budowlany? A jeżeli deweloper nie ma takiego obowiązku, to w jaki sposób mogę taki projekt otrzymać? Marek P.
Zamiana budynku gospodarczego na dom mieszkalny
Jak przebudować budynek gospodarczy na mieszkalny zgodnie z prawem?
Problem z odrolnieniem działki
Mam problem z odrolnieniem działki. Ktoś powiedział mi, że muszę wystąpić do gminy o zmianę planu miejscowego. Jak to zrobić? Zbigniew B.
Sąsiad wstrzymuje nam budowę domu
Chcę wybudować dom, ale sąsiad wstrzymuje nam prace. Jak rozwiązać zaistniałą sytuację?
Uciążliwy gołębnik sąsiada
Mój sąsiad hoduje gołębie. Nie ukrywam, że jest to uciążliwe sąsiedztwo. Czy na postawienie gołębnika trzeba uzyskać pozwolenie?
Kupno mieszkania w prywatnej kamienicy
Chcemy z bratem kupić mieszkania w przedwojennej kamienicy, należącej do prywatnego właściciela. Spośród mieszkających tam osób, część wykupiła swoje lokale, pozostali to lokatorzy. Jak rozliczać koszty utrzymania budynku, i czy właściciel całego domu ma jakieś szczególne uprawnienia? Maria Z.
Zwrot części podatku VAT za materiały budowlane
Chciałbym odzyskać VAT za materiały budowlane. Jakie dane wpisać na fakturze?
Słup energetyczny: usunięcie z działki
Chcę usunąć jeden ze słupów niskiego napięcia z działki, aby poprowadzić prąd drogą podziemną. Kto będzie musiał zapłacić za taką zamianę i kto za nią odpowiada?
Zmiana decyzji o warunkach zabudowy
Jak napisać odwołanie na odmowną decyzję o warunkach zabudowy?
Rozbudowa domu na współwłasności
Jestem współwłaścicielem nieruchomości, na której stoi dom mieszkalny. Chciałbym go rozbudować, lecz drugi współwłaściciel nie żyje, a trzy osoby po nim dziedziczące nie chcą zrobić postępowania spadkowego. Czy jako posiadający prawo do połowy nieruchomości, mogę sam rozbudować dom lub wyjść ze współwłasności i rozdzielić nieruchomość? Jak to zrobić zgodnie z prawem? Tomasz N.
Rachunek bilansujący
Rachunek bilansujący to raczej propozycja dla osób, które mają znaczne nadwyżki finansowe.
Remont zabytkowego domu zgodnie z prawem
Chcę rozpocząć remont i przebudowę domu, ale jest on wpisany do rejestru zabytków. Jak to zrobić zgodnie z prawem?
Droga dojazdowa - zrzeczenie na rzecz miasta
Wraz ze znajomymi kupiliśmy 3 działki. Z dwóch działek została wydzielona działka na drogę dojazdową. Czy jest jakaś możliwość, aby zrzec się tej działki na rzecz miasta tak, aby to ono wybudowało nam drogę i ją utrzymywało? Przemysław Z. Finansowanie budowy drogi dojazdowej i jej status zależą od tego, czyją własnością jest grunt, przez który owa droga miałaby przebiegać.
Zachowek
Dowiedziałem się od krewnych, że ojciec zamierza mnie wydziedziczyć, a cały swój majątek chce przepisać na jednego z kuzynów. Czy to jest zgodne z prawem? Janusz M.
Rozbiórka niedokończonego domu
Otrzymałem decyzję nakazującą rozbiórkę domu. Nie zgadzam się z nią. Czy da się coś z tym zrobić?
Skarga kasacyjna
To skarga, która przysługuje od wyroków lub postanowień wydanych przez sąd drugiej instancji i kończących postępowanie w sprawie.
Kto powinien zapłacić za wymianę pokrycia dachowego?
W 2000 roku kupiłam blachę dachową, która się zniszczyła. Firma uznała uszkodzenia powłoki (rdza na blasze) i zobowiązała się dać nową blachę, ale nie chce zapłacić za jej wymianę. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów zmiany pokrycia dachowego? Dodam, że nie posiadam gwarancji na piśmie, a jedynie fakturę na zakup blachy. Zofia D.
Czy dach nad tarasem wymaga pozwolenia na budowę?
Prawo budowlane milczy na temat zadaszenia tarasu. I to zarówno w tekście głównym, jak i w komentarzach. Odpowiedzi na zadane pytanie można szukać jedynie w orzeczeniach sądowych.
Uciążliwy zbiornik u sąsiada na wody zaolejone
Właściciel nieruchomości, która sąsiaduje ze zbiornikiem na wody zaolejone, obawia się tego sąsiedztwa. Czy można coś z tym problemem zrobić - na to pytanie odpowiada nasz ekspert.