Prawo i finanse

  • Jeżeli dany budynek może zagrażać życiu lub zdrowiu mieszkańców, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego ma prawo wydać decyzję nakazującą robiórkę.

    Rozbiórka niedokończonego domu

    Otrzymałem decyzję nakazującą rozbiórkę domu. Nie zgadzam się z nią. Czy da się coś z tym zrobić?

  • Skargę kasacyjną rozpoznaje Sąd Najwyższy za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie

    Skarga kasacyjna

    To skarga, która przysługuje od wyroków lub postanowień wydanych przez sąd drugiej instancji i kończących postępowanie w sprawie.

  • Jeśli sami nie możemy dojść do porozumienia ze sprzedawcą np. odnośnie wadliwego towaru, który zakupiliśmy, zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Praw Konsumentów lub Inspekcji Handlowej

    Kto powinien zapłacić za wymianę pokrycia dachowego?

    W 2000 roku kupiłam blachę dachową, która się zniszczyła. Firma uznała uszkodzenia powłoki (rdza na blasze) i zobowiązała się dać nową blachę, ale nie chce zapłacić za jej wymianę. Czy mogę domagać się zwrotu kosztów zmiany pokrycia dachowego? Dodam, że nie posiadam gwarancji na piśmie, a jedynie fakturę na zakup blachy. Zofia D.

  • Przepisy prawa nie precyzują jednoznacznie tego, czy zadaszenie tarasu jest objęte pozwoleniem na budowę. Można przyjąć - na podstawie orzeczeń sądowych - iż prace te wymagają jedynie zgłoszenia

    Czy dach nad tarasem wymaga pozwolenia na budowę?

    Prawo budowlane milczy na temat zadaszenia tarasu. I to zarówno w tekście głównym, jak i w komentarzach. Odpowiedzi na zadane pytanie można szukać jedynie w orzeczeniach sądowych.

  • Wszelkie sprawy dotyczące morskich budowli hydrotechnicznych nie podlegają ogólnym przepisom odnośnie "zwykłych" budynków i ich usytuowania. Obowiązują tu przepisy Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej

    Uciążliwy zbiornik u sąsiada na wody zaolejone

    Właściciel nieruchomości, która sąsiaduje ze zbiornikiem na wody zaolejone, obawia się tego sąsiedztwa. Czy można coś z tym problemem zrobić - na to pytanie odpowiada nasz ekspert.

  • Jeśli na swój koszt wybudowaliśmy przyłącze wodno-kanalizacyjne możemy przekazać je gminie - oczywiście za odpowiednią opłatą. Ewentualnie należność za przedmiotowe urządzenie może być uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków.

    Kto powinien doprowadzić wodę do działki?

    Mam problem z podłączeniem do sieci wodociągowej. Gmina uważa, iż sam powinienem doprowadzić media do swojej posesji. Czy na pewno ma rację? Paweł P.

  • Wynajmując dom lub mieszkanie trzeba spisać umowę.

    Najem okazjonalny domu lub mieszkania

    Mam dom po rodzicach, który planuję wynająć. Ale obawiam się, że najemcy nie będą sumiennie płacić czynszu, a ja nie będę mogła domagać się ich eksmisji. Czy jest jakiś sposób, by uniknąć kłopotów z wynajmem?

  • "Głośny sąsiad" to prawdziwe utrapienie. Ale na szczęście, możemy zmusić go prawnymi środkami, aby zaprzestał takiej działalności.

    Głośny sąsiad i uciążliwy kompresor

    Mieszkam w bliźniaku. Mój sąsiad na parterze domu ma kompresor, który bardzo głośno pracuje. Ja prowadzę działalność usługową związaną z zabiegami medycznymi i hałas wywołany przez kompresor mi przeszkadza. Czy są jakieś przepisy prawne, regulujące ten problem? Dodam, że sąsiad nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej, a kompresor wykorzystuje do naprawy uszkodzonych pojazdów (więc robi to nielegalnie)!

  • Ogrodzenia między sąsiadami, za ich obopólną zgodą, można lokalizować w granicy działek

    Spór o ogrodzenie

    Prawo geodezyjne i kartograficzne stanowi, iż rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie ich znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.

  • Przebudowa domu może być rozpoczęta tylko na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. W przeciwnym razie może być potraktowana jako samowola.

    Zmiana sposobu użytkowania budynku zgodnie z prawem

    Kupiłem budynek niemieszkalny, ale chcę zmienić sposób jego użytkowania na mieszkalny. Budynek stoi mniej niż 3 metry od granicy działki. W ścianie od strony granicy są 3 okna. Słyszałem, że będę musiał je zamurować całkowicie lub pustakami szklanymi. Zamierzam też zmienić dach z płaskiego na dwuspadowy oraz dobudować taras i werandę. Jak to zrobić zgodnie z prawem?

  • Z tytułu wykonywania swoich obowiązków urzędnik ponosi szeroko pojętą odpowiedzialność prawną.

    Błąd inspektora nadzoru budowlanego

    Inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał prace na budowie mojego domu. Według mnie nie miał do tego wystarczających podstaw. Z tego powodu poniosłam spore straty finansowe, więc - jeśli udowodnię niesłuszność decyzji - czy urzędnik ten poniesie prawną i finansową odpowiedzialność?

  • słup energetyczny

    Słup energetyczny na działce

    Mam działkę budowlaną, którą kupiłem od gminy w 1995 r. (wcześniej ją dzierżawiłem). Prawie przez środek tejże działki przebiega linia średniego napięcia; dodatkowo stoi na niej słup energetyczny. Jak mogę za ostatnie 10 lat uzyskać od zakładu energetycznego za to rekompensatę oraz ustanowić służebność przesyłu?

  • projekty domów, dom bliźniak

    Co o domach-bliźniakach mówi prawo?

    Budowanie w duecie - prawo budowlane na temat zabudowy bliźniaczej

  • Przedsiębiorstwo dostarczające prąd może obciążyć nie swój grunt służebnością - warunek jest taki, że zakład musi porozumieć się z właścicielem nieruchomości, który odpłatnie lub bezpłatnie pozwoli mu na inwestycję

    Prąd bez stacji na działce

    Firma energetyczna, do której zwróciłam się o wykonanie przyłącza, chce na mojej działce, udostępnionej im przeze mnie nieodpłatnie, wybudować stację elektroenergetyczną i linię napowietrzną. Ja nie chcę się na to zgodzić. Jak zmienić umowę przysłaną mi do podpisu, żeby na mojej działce nie powstała stacja elektroenergetyczna, a prąd został puszczony pod ziemią? Róża G., Legnica

  • 13965855 https bi

    Prawo o wodzie opadowej na działce

    Działka budowlana, na której znajduje się dom, powinna mieć kanalizację umożliwiającą odprowadzenie wody opadowej do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej.

  • Podatki - ile z najmu dla fiskusa

    Podatek od wynajmu - ile z najmu dla fiskusa

    Wynajęcie komuś domu lub mieszkania to nie tylko stały dochód. To również podatki, bo uzyskiwanymi pieniędzmi z najmu należy jeszcze podzielić się z fiskusem.

  • Ogrodzenie ażurowe - nie zapewnia intymności właścicielom, ale nie daje też osłony złodziejowi, ktory przedostanie się na teren posesji.

    Ogrodzenia małe i duże

    Budowa ogrodzeń nie wymaga pozwolenia. Nie oznacza to jednak, że wznoszenie ogrodzenia nie wiąże się z żadnymi formalnościami.

  • Urlop od kredytu

    Może się zdarzyć, że mamy chwilowy problem ze spłatą kredytu hipotecznego. Kiedyś taka sytuacja budziła przerażenie, ponieważ wydawała się równoznaczna z zajęciem domu przez bank.

  • GRAFIKA

    Porządna gmina

    By mieć przyjemność z posiadania domu, należy zadbać nie tylko o niego, lecz także o teren wokół. Zwłaszcza że obowiązek zachowania porządku wymagany jest przez przepisy prawa.

  • Dom po rozwodzie

    Dom po rozwodzie - podział majątku

    Stosunki majątkowe między małżonkami to często drażliwy i delikatny temat, który potrafi być prawdziwą mieszanką wybuchową w chwili rozwodu.

  • 2750221 https bi
  • Jak odpowiedzieć na pozew

    Wszelkie spory najlepiej oczywiście załatwiać polubownie. Jeśli jednak ktoś pozwie Cię do sądu - nie wpadaj w panikę.

  • 2750220 https bi

    Postępowanie sądowe

    Sąsiad zniszczył Ci ogrodzenie i ani myśli go naprawić. Tynk spadł Ci na głowę, a wykonawca nie czuje się winny. Ogrzewanie nie działa, a instalator zniknął... Jeśli takich spraw nie uda się załatwić polubownie, pozostaje tylko zwrócić się do sądu.

  • Jak odebrać wywłaszczone

    Właściciel działki, która ma zostać wywłaszczona na cele publiczne, nie ma praktycznie żadnej możliwości sprzeciwienia się temu. W pewnych sytuacjach może ją jednak odzyskać.

  • Gdy nie ma na podatek

    Płacenie podatków to z pewnością nic przyjemnego. Co jednak zrobić, gdy zabraknie nam na nie pieniędzy?

  • GRAFIKA
  • Drogi kredyt niskooprocentowany

    Jeśli zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny, nie patrz tylko na wysokość oprocentowania. Sprawdź koniecznie, jakie jeszcze dodatkowe koszty będziesz musiał ponieść.

  • WROCLAW LESNICA - DOM PANI TERESY

    Zbuduj własny dom na przekór formalnościom

    Coraz więcej osób uważa budowę własnego domu za atrakcyjną alternatywę dla mieszkania w mieście. Finansowo obie inwestycje mogą być zbliżone, ale dom daje większą swobodę. Pytanie tylko, czy każdy podoła jego budowie