Instalacje
Utrzymanie temperatury CWU
Utrzymanie temperatury CWU, czyli ciepłej wody użytkowej jest niezbędne w celu uniknięcia marnotrawienia wody w domach oraz w mieszkaniach. Dlatego instalacje systemów utrzymania temperatury ciepłej wody użytkowej są bardzo praktyczne. Dzięki nim ciepła woda do kanałów dostarczana jest natychmiastowo.
Systemy przeciwpożarowe od ALUPROF
Szklane budynki budzą zachwyt i podziw dzięki efektownym systemom aluminiowym. Solidna konstrukcja profili, lśniące tafle szkła oraz nowoczesna architektura tworzą wyjątkowy efekt. Firma ALUPROF w swoim portfolio ma właśnie takie inwestycje – przykuwające uwagę nietypowym wyglądem i nienaganną estetyką. Coraz częściej dzięki zastosowanych w nich systemach przeciwpożarowych.
Piec gazowy dwufunkcyjny - jaki wybrać?
Niezależnie od tego, na jaki kocioł gazowy się zdecydujemy, powinien to być model kondensacyjny. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania.
Ciepły i szczelny montaż stolarki
Nowoczesne, wysokiej jakości okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe to strażnicy domowego ciepła. Dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjnym pozwalają na ograniczenie strat energii cieplnej oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jednak aby zakupiona stolarka rzeczywiście zapewniała skuteczną ochronę termiczną, musi zostać dobrze zamontowana.
Gazowy kocioł kondensacyjny - jak kupić?
Jeśli planujemy zakup gazowego kotła kondensacyjnego, interesujący nas model możemy wybierać spośród urządzeń wiszących lub stojących. Natomiast Biorąc pod uwagę sposób przygotowania ciepłej wody do mycia kotły kondensacyjne dzielimy na jedno - i dwufunkcyjne.
Gazowy kocioł kondensacyjny - jak zamontować?
Bezpieczne użytkowanie i efektywna praca kotła kondensacyjnego zależy w dużej mierze od jego właściwego montażu w instalacji grzewczej przez doświadczonych fachowców. Potem kocioł powinien być uruchomiony przez serwis - są to najczęściej autoryzowane ekipy, współpracujące z danym producentem urządzenia.
Piec kominkowy w domu z bali
Piec kominkowy - zwany popularnie kozą - w wersji z płaszczem wodnym nie jest rozwiązaniem stosowanym zbyt często do ogrzewania budynków. Właściciele tego domu zdecydowali się jednak na montaż tego urządzenia, które - ich zdaniem - sprawdza się doskonale.
Media w domu: gaz ziemny
Przyłącze gazowe to odcinek instalacji, który łączy rurę sieci gazowej z miejscem lokalizacji zaworu głównego. Umieszczony jest on w szafce znajdującej się na granicy posesji wraz z licznikiem. W tym miejscu zaczyna się instalacja odbiorcza, która składa się z części zewnętrznej (doprowadza gaz do budynku) oraz wewnętrznej (rozprowadza gaz do poszczególnych odbiorników).
Gruntowa pompa ciepła: jak kupić, jak zamontować, jak użytkować?
Gruntowa pompa ciepła pobiera energię cieplną z ziemi i oddaje ją do systemu grzewczego. I chociaż zakup i montaż pompy są dość kosztowne, to wielu inwestorów decyduje się na jej zastosowanie, gdyż jest tania w eksploatacji. Urządzenie to wyróżnia się również wysoką sprawnością, nawet w czasie silnych mrozów. Dodatkowo, oprócz ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, możemy go wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń latem. To wszystko sprawia, że mimo wyższych kosztów inwestycyjnych wielu inwestorów decyduje się na zakup pompy gruntowej, a nie powietrznej. Montaż pompy gruntowej najczęściej bierze się pod uwagę, gdy w okolicy, w której stoi dom, nie ma sieci gazu ziemnego lub budowa przyłącza byłaby zbyt kosztowna. Co prawda można wtedy zamontować kocioł na paliwa stałe, ale nawet nowoczesny model na pelety z automatycznym podajnikiem wymaga raz na jakiś czas uzupełnienia opału czy usuwania popiołu. Inna opcja to wybór kotła kondensacyjnego zasilanego gazem płynnym lub olejem opałowym. Oba te urządzenia, analogicznie jak pompa ciepła, umożliwiają korzystanie w domu z bezobsługowej instalacji. Jednak z ich użytkowaniem wiąże się konieczność magazynowania paliwa w zbiornikach, a także wykonania komina do odprowadzenia spalin oraz zapewnienia dopływu świeżego powietrza do spalania.
Kocioł i solary
Połączenie gazowego kotła kondensacyjnego z instalacją solarną jest dość popularnym rozwiązaniem, gdyż pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na takie właśnie rozwiązanie zdecydowali się nasi czytelnicy - państwo Gruszkowie.
Grzejniki dekoracyjne [WYBÓR, CENY]
Grzejniki dekoracyjne mogą mieć nietypowy kształt, formę, fakturę, wykończenie lub wielkość. Mają grzać - i zdobić.
Odkurzacz centralny
Odkurzacz centralny jest bezpiecznym i rzadko psującym się urządzeniem. Należy go jednak najpierw wraz całą instalacją właściwie zamontować, a potem użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.
Izolacja rur centralnego ogrzewania
Na izolacji rur centralnego ogrzewania nie warto oszczędzać. Koszty zakupu otulin w porównaniu z całością inwestycji stanowią jedynie niewielki procent.
Korozja instalacji centralnego ogrzewania
Po ociepleniu ścian i wstawieniu nowych okien, przystąpiłem do modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, która składała się z grzejników żeliwnych, rur ze stali i stojącego kotła gazowego. Kilka lat temu zastąpiłem naczynie otwarte - zamkniętym. Mimo że nie było dostępu tlenu i nie powinno dochodzić do korozji instalacji, podczas demontażu rur popłynął z nich czarny szlam zamiast wody. Co zrobić, żeby w nowych grzejnikach płytowych i miedzianych rurach nie doszło do tego zjawiska? Jerzy Z.
Przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne: którędy je poprowadzić
Odpowiednio wczesne zaplanowanie podłączenia domu do konkretnych instalacji, w tym do wody i kanalizacji, jest ważne zwłaszcza wtedy, gdy mamy w planach budowę domu niepodpiwniczonego.
Koszty ogrzewania domu w zależności od systemu [KONKRETNE KWOTY]
Wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń stanowią nawet 70 proc. rocznych kosztów utrzymania domu. dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. trzeba też wziąć pod uwagę dostępność mediów i komfort obsługi urządzeń. Uwaga - podane przez nas kwoty to koszty eksploatacyjne plus inwestycyjne.
Odkurzacze centralne do różnych typów domów [WYBÓR REDAKCJI]
Odkurzacz centralny spełni swoje zadanie, jeśli prawidłowo dobierzemy jednostkę centralną do powierzchni oraz typu domu i w odpowiednich miejscach zamontujemy gniazda ssące. Pamiętajmy też, że bez względu na wielkość domu, pewne elementy funkcjonalne powinny zostać zawsze zamontowane. Są to np. automatyczne szufelki, zarówno w przedsionku, jak i w kuchni.
Odkurzacz centralny: jak wybrać najlepszy?
System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, rur, węża, gniazd ssących oraz wielu akcesoriów ułatwiających sprzątanie (np. szczotek mniejszych i większych w wersji uniwersalnej lub turbo, ssawek).
Systemy inteligentnego domu
Kilkanaście lat temu, by zautomatyzować dom, trzeba było inwestować w rozwiązania, pierwotnie projektowane do biurowców. Dostosowanie ich do potrzeb domów jednorodzinnych nie było ani łatwe, ani tanie.
Styropian w podłodze
Coraz więcej przewodów instalacyjnych - zarówno wodnych, kanalizacyjnych, jak i grzewczych - prowadzi się w podłodze. W jej warstwach mogą też się znaleźć przewody elektryczne i wentylacyjne.
Fakty i mity o odkurzaczu centralnym
Chociaż odkurzacze centralne montuje się w Polsce już od prawie 20 lat, to nadal wokół nich krąży wiele nieprawdziwych opinii. Sprawdzamy zatem, jak to wygląda w rzeczywistości.
Bezpieczeństwo instalacji: czujniki i inne zabezpieczenia
Jeśli wszystkie domowe instalacje będą wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, nie powinno być problemów z bezpieczeństwem ich użytkowania.
Kocioł gazowy dwufunkcyjny: kiedy go wybrać
Zadaniem kotła grzewczego jest nie tylko zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ale też przygotowanie odpowiedniej ilości wody do mycia. Wybór sposobu jej ogrzania zależy od wielu czynników; sprawdzamy, w jakich sytuacjach lepiej wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny, a nie kocioł z zasobnikiem.
Instalacja odgromowa
Instalacja odgromowa to zespół połączonych ze sobą elementów, których zadaniem jest przejęcie prądu wyładowania piorunowego i odprowadzenie go bez szkody dla budynku i znajdujących się w nim urządzeń jak najkrótszą drogą do ziemi.
Instalacje stanu zero
Większość instalacji wprowadza się do domu pod fundamentami lub przez nie.
Na forum: ile bierze elektryk za punkt świetlny?
Ile mniej więcej kosztuje wykonanie jednego punktu świetlnego? Elektryk policzył nam za dodatkowy punkt i zainstalowanie ściemniacza kwotę 200 zł. Czy to normalna cena? Bo mnie się wydaje, że za wysoka.
Dlaczego warto mieć instalację odgromową?
Duża wartość prądu wytworzonego podczas wyładowania i towarzysząca mu wysoka temperatura może spowodować pożar domu, zabić człowieka lub zwierzę.
Basen w domu - uwagi specjalisty
Basen kąpielowy jest niewątpliwie wielką atrakcją. Umożliwia wypoczynek, rehabilitację, dodaje też prestiżu.
Domowa rekreacja w kontakcie z wodą
Nawet ci, co nie lubią pływać, wypoczynek kojarzą z wodą. Wakacyjne przyjemności znad jezior, morza czy kurortów SPA na co dzień można zastąpić wygodną wanną, sauną, a nawet przydomowym basenem.