Instalacje

  • Pompa ciepła Neoheat EKO do ogrzewania, chłodzenia i grzania CWU

    Pompa ciepła – ogrzewanie domu za rozsądną cenę

    Budując nowy dom czy też decydując się na jego termomodernizację, często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Który będzie najbardziej efektywny, a przy tym nie zrujnuje naszego budżetu? Decyzja nie jest łatwa, zwłaszcza że na rynku znajdziemy liczne rozwiązania i metody dostarczania ciepła do domu, różniące się i sposobem montażu, i kosztami zakupu.

  • Pompa ciepła

    Pompa ciepła - ciepło w domu

    O pompach ciepła mówi się i pisze ostatnio coraz więcej. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ urządzenia te – właściwie dobrane i zainstalowane, wykorzystując odnawialne źródła ciepła, przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody.

  • Rekuperator

    Rekuperator. Jak go zabezpieczyć przed zamarzaniem?

    Chociaż w tym roku zima była bardzo łagodna, to w ubiegłych latach wielu użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie uniknęło problemów z zamarzaniem rekuperatora. Jak temu przeciwdziałać i jakie są koszty działania najpopularniejszego zabezpieczenia?

  • Przycisk spłukujący i stelaż sanitarny,  powinny pochodzić od tego samego producenta.

    Przycisk. Zgrany duet ze stelażem

    Przyciski z tworzywa, stali nierdzewnej oraz szkła, uruchamiane tradycyjnie lub bezdotykowo – oferta dostępnych na rynku klawiszy spłukujących do stelaży jest bardzo bogata. Jaki przycisk zatem wybrać?

  • Stelaż sanitarn do w.c.

    Stelaże sanitarne - nie tylko w wersji standard

    Wiszące miski ustępowe na stelażu są chętnie kupowane i montowane. Dzięki wielu rozwiązaniom, możemy zamontować przybory sanitarne w narożu pomieszczenia, wybrać wąski model do niedużej łazienki czy specjalny dla niepełnosprawnych.

  • Detektor to niewielkie urządzenie, które niemal  z aptekarską precyzją wskazuje ułożone w ścianie przewody czy inne elementy, których uszkodzenie może sprawić nam sporo kłopotów.

    Jak nie uszkodzić przewodów i rur w ścianie?

    Praktycznie każdy remont czy modernizacja oznacza konieczność wiercenia w ścianach. Ważne, żeby w trakcie tych prac nie uszkodzić np. przewodów instalacji elektrycznej czy innych ważnych elementów metalowych lub drewnianych. Zlokalizowanie tych przewodów jest na szczęście proste – wystarczy sięgnąć po nowoczesne, elektroniczne detektory, które wskażą miejsca, w które wiertło nie powinno się zagłębiać pod żadnym pozorem.

  • Armatura podtynkowa

    Armatura podtynkowa - na co zwrócić uwagę

    Armatura podtynkowa to nic innego jak instalacja wodna ukryta w ścianie. To sposób na stworzenie nowoczesnego, eleganckiego pomieszczenia, ale też na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Poza wieloma zaletami, armatura posiada również wady. Do najważniejszych zaliczyć można przede wszystkim koszty nabycia osprzętu jak i skomplikowany stopień montażu.

  • Wymiana rur wodnych i kanalizacyjnych

    Wymiana rur wodnych i kanalizacyjnych

    Wymiana starych rur wodnych i kanalizacyjnych nie jest zbyt trudna, o ile nie zamierzamy podczas remontu wanny i sedesu przestawiać w nowe miejsca. Nowe rozplanowanie dla urządzeń sanitarnych jest już większym wyzwaniem. Usunięcie starych rur ze stali i żeliwa jest pracą ciężka, ale dosyć prostą.

  • Z jakiego materiału wykonać ogrodzenie?

    Utrzymanie temperatury CWU

    Utrzymanie temperatury CWU, czyli ciepłej wody użytkowej jest niezbędne w celu uniknięcia marnotrawienia wody w domach oraz w mieszkaniach. Dlatego instalacje systemów utrzymania temperatury ciepłej wody użytkowej są bardzo praktyczne. Dzięki nim ciepła woda do kanałów dostarczana jest natychmiastowo.

  • ALUPROF MB-86 EI scena01_View01FIX_P

    Systemy przeciwpożarowe od ALUPROF

    Szklane budynki budzą zachwyt i podziw dzięki efektownym systemom aluminiowym. Solidna konstrukcja profili, lśniące tafle szkła oraz nowoczesna architektura tworzą wyjątkowy efekt. Firma ALUPROF w swoim portfolio ma właśnie takie inwestycje – przykuwające uwagę nietypowym wyglądem i nienaganną estetyką. Coraz częściej dzięki zastosowanych w nich systemach przeciwpożarowych.

  • kocioł gazowy piec gazowy dwufunkcyjny jaki wybrać? jak wyczyścić piec gazowy dwufunkcyjny? jak działa piec dwufunkcyjny gazowy piec gazowy dwufunkcyjny z zasobnikiem piec gazowy dwufunkcyjny kondensacyjny piec gazowy dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania

    Piec gazowy dwufunkcyjny - jaki wybrać?

    Niezależnie od tego, na jaki kocioł gazowy się zdecydujemy, powinien to być model kondensacyjny. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy kocioł kondensacyjny ma zamkniętą komorę spalania.

  • 22637859 https bi

    Ciepły i szczelny montaż stolarki

    Nowoczesne, wysokiej jakości okna, drzwi zewnętrzne i bramy garażowe to strażnicy domowego ciepła. Dzięki bardzo dobrym parametrom termoizolacyjnym pozwalają na ograniczenie strat energii cieplnej oraz obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jednak aby zakupiona stolarka rzeczywiście zapewniała skuteczną ochronę termiczną, musi zostać dobrze zamontowana.

  • Najpopularniejsze są obecnie bramy segmentowe, które nie wymagają pozostawiania miejsca na podjeździe.
  • 22362582 https bi

    Gazowy kocioł kondensacyjny - jak kupić?

    Jeśli planujemy zakup gazowego kotła kondensacyjnego, interesujący nas model możemy wybierać spośród urządzeń wiszących lub stojących. Natomiast Biorąc pod uwagę sposób przygotowania ciepłej wody do mycia kotły kondensacyjne dzielimy na jedno - i dwufunkcyjne.

  • W dużej kuchni można bez kłopotu znaleźć odpowiednie miejsce na zainstalowanie stojącego kotła kondensacyjnego

    Gazowy kocioł kondensacyjny - jak zamontować?

    Bezpieczne użytkowanie i efektywna praca kotła kondensacyjnego zależy w dużej mierze od jego właściwego montażu w instalacji grzewczej przez doświadczonych fachowców. Potem kocioł powinien być uruchomiony przez serwis - są to najczęściej autoryzowane ekipy, współpracujące z danym producentem urządzenia.

  • Piec kominkowy w domu z bali

    Piec kominkowy w domu z bali

    Piec kominkowy - zwany popularnie kozą - w wersji z płaszczem wodnym nie jest rozwiązaniem stosowanym zbyt często do ogrzewania budynków. Właściciele tego domu zdecydowali się jednak na montaż tego urządzenia, które - ich zdaniem - sprawdza się doskonale.

  • 22191327 https bi

    Media w domu: gaz ziemny

    Przyłącze gazowe to odcinek instalacji, który łączy rurę sieci gazowej z miejscem lokalizacji zaworu głównego. Umieszczony jest on w szafce znajdującej się na granicy posesji wraz z licznikiem. W tym miejscu zaczyna się instalacja odbiorcza, która składa się z części zewnętrznej (doprowadza gaz do budynku) oraz wewnętrznej (rozprowadza gaz do poszczególnych odbiorników).

  • 22109088 https bi

    Gruntowa pompa ciepła: jak kupić, jak zamontować, jak użytkować?

    Gruntowa pompa ciepła pobiera energię cieplną z ziemi i oddaje ją do systemu grzewczego. I chociaż zakup i montaż pompy są dość kosztowne, to wielu inwestorów decyduje się na jej zastosowanie, gdyż jest tania w eksploatacji. Urządzenie to wyróżnia się również wysoką sprawnością, nawet w czasie silnych mrozów. Dodatkowo, oprócz ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, możemy go wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń latem. To wszystko sprawia, że mimo wyższych kosztów inwestycyjnych wielu inwestorów decyduje się na zakup pompy gruntowej, a nie powietrznej. Montaż pompy gruntowej najczęściej bierze się pod uwagę, gdy w okolicy, w której stoi dom, nie ma sieci gazu ziemnego lub budowa przyłącza byłaby zbyt kosztowna. Co prawda można wtedy zamontować kocioł na paliwa stałe, ale nawet nowoczesny model na pelety z automatycznym podajnikiem wymaga raz na jakiś czas uzupełnienia opału czy usuwania popiołu. Inna opcja to wybór kotła kondensacyjnego zasilanego gazem płynnym lub olejem opałowym. Oba te urządzenia, analogicznie jak pompa ciepła, umożliwiają korzystanie w domu z bezobsługowej instalacji. Jednak z ich użytkowaniem wiąże się konieczność magazynowania paliwa w zbiornikach, a także wykonania komina do odprowadzenia spalin oraz zapewnienia dopływu świeżego powietrza do spalania.

  • 21824931 https bi

    Grzejniki dekoracyjne [WYBÓR, CENY]

    Grzejniki dekoracyjne mogą mieć nietypowy kształt, formę, fakturę, wykończenie lub wielkość. Mają grzać - i zdobić.

  • 21820248 https bi

    Odkurzacz centralny

    Odkurzacz centralny jest bezpiecznym i rzadko psującym się urządzeniem. Należy go jednak najpierw wraz całą instalacją właściwie zamontować, a potem użytkować zgodnie z zaleceniami producenta.

  • izolacja rur centralnego ogrzewania

    Izolacja rur centralnego ogrzewania

    Na izolacji rur centralnego ogrzewania nie warto oszczędzać. Koszty zakupu otulin w porównaniu z całością inwestycji stanowią jedynie niewielki procent.

  • Skorodowane elementy instalacji centralnego ogrzewania

    Korozja instalacji centralnego ogrzewania

    Po ociepleniu ścian i wstawieniu nowych okien, przystąpiłem do modernizacji instalacji centralnego ogrzewania, która składała się z grzejników żeliwnych, rur ze stali i stojącego kotła gazowego. Kilka lat temu zastąpiłem naczynie otwarte - zamkniętym. Mimo że nie było dostępu tlenu i nie powinno dochodzić do korozji instalacji, podczas demontażu rur popłynął z nich czarny szlam zamiast wody. Co zrobić, żeby w nowych grzejnikach płytowych i miedzianych rurach nie doszło do tego zjawiska? Jerzy Z.

  • O podłączeniu domu do sieci warto pomyśleć co najmniej na etapie zamykania stanu surowego - bo trwa to średnio 6 miesięcy

    Koszty ogrzewania domu w zależności od systemu [KONKRETNE KWOTY]

    Wydatki związane z ogrzewaniem pomieszczeń stanowią nawet 70 proc. rocznych kosztów utrzymania domu. dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego systemu grzewczego. trzeba też wziąć pod uwagę dostępność mediów i komfort obsługi urządzeń. Uwaga - podane przez nas kwoty to koszty eksploatacyjne plus inwestycyjne.

  • Dzięki specjalnym ssawkom bez trudu odkurzymy trudno dostępne miejsca

    Odkurzacze centralne do różnych typów domów [WYBÓR REDAKCJI]

    Odkurzacz centralny spełni swoje zadanie, jeśli prawidłowo dobierzemy jednostkę centralną do powierzchni oraz typu domu i w odpowiednich miejscach zamontujemy gniazda ssące. Pamiętajmy też, że bez względu na wielkość domu, pewne elementy funkcjonalne powinny zostać zawsze zamontowane. Są to np. automatyczne szufelki, zarówno w przedsionku, jak i w kuchni.

  • Niewielkie odkurzacze do małych domów są bardzo ciche, natomiast duże i wydajne urządzenia cykloniczne wykorzystują głośniejsze silniki, dlatego stosuje się w nich efektywne tłumiki hałasu.

    Odkurzacz centralny: jak wybrać najlepszy?

    System centralnego odkurzania składa się z jednostki centralnej, rur, węża, gniazd ssących oraz wielu akcesoriów ułatwiających sprzątanie (np. szczotek mniejszych i większych w wersji uniwersalnej lub turbo, ssawek).

  • Producenci oferują różnego typu osprzęt do sterowania automatyką - od łączników i regulatorów po cyfrowe panele dotykowe

    Systemy inteligentnego domu

    Kilkanaście lat temu, by zautomatyzować dom, trzeba było inwestować w rozwiązania, pierwotnie projektowane do biurowców. Dostosowanie ich do potrzeb domów jednorodzinnych nie było ani łatwe, ani tanie.

  • 20027937 https bi

    Styropian w podłodze

    Coraz więcej przewodów instalacyjnych - zarówno wodnych, kanalizacyjnych, jak i grzewczych - prowadzi się w podłodze. W jej warstwach mogą też się znaleźć przewody elektryczne i wentylacyjne.

  • Często uważa się, że odkurzacz centralny jest niebezpieczny dla alergików - tymczasem jest wręcz przeciwnie

    Fakty i mity o odkurzaczu centralnym

    Chociaż odkurzacze centralne montuje się w Polsce już od prawie 20 lat, to nadal wokół nich krąży wiele nieprawdziwych opinii. Sprawdzamy zatem, jak to wygląda w rzeczywistości.

  • czujnik czadu, kocioł gazowy, łazienka

    Bezpieczeństwo instalacji: czujniki i inne zabezpieczenia

    Jeśli wszystkie domowe instalacje będą wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, nie powinno być problemów z bezpieczeństwem ich użytkowania.

  • kocioł gazowy, kuchnia

    Kocioł gazowy dwufunkcyjny: kiedy go wybrać

    Zadaniem kotła grzewczego jest nie tylko zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach, ale też przygotowanie odpowiedniej ilości wody do mycia. Wybór sposobu jej ogrzania zależy od wielu czynników; sprawdzamy, w jakich sytuacjach lepiej wybrać kocioł gazowy dwufunkcyjny, a nie kocioł z zasobnikiem.