Instalacje
Bruzdy pod instalacje w ścianach
Po zamknięciu stanu surowego przychodzi czas na wykonanie instalacji w budynku. Część z nich układa się na ścianach, inne ukrywa w murach, resztę zaś prowadzi się w podłodze, czyli w warstwach znajdujących się pod posadzką.
Przegląd instalacji domowych przed zimą
Zanim nastanie zima należy przede wszystkim sprawdzić stan techniczny źródła ciepła i związanej z nim instalacji grzewczej, komina, a także instalacji wodnej na zewnątrz domu, w tym nawadniania ogrodu – jeśli jest. Nie można też zapomnieć o rynnach czy odwodnieniach.
Wodne ogrzewanie podłogowe Konfiguracja, montaż, użytkowanie
Wodne ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem w budownictwie mieszkaniowym. Część z nas planuje montaż tego systemu ze względów praktycznych. Brak grzejników na ścianach ułatwia aranżację wnętrz. Unikamy również potrzeby okresowe czyszczenia grzejników czy też tworzenia się ciemnych smug na powierzchni ściany, w miejscach które mają kontakt z powietrzem opuszczającym grzejniki.
Odnawialne źródła energii (OZE) Oszczędności, komfort, ekologia
Wielu inwestorów budujących nowe domy już na etapie projektu planuje zastosowanie rozwiązań OZE. Także użytkownicy starszych budynków doceniają zalety nowoczesnych technologii, gdyż dobrze dobrane i zamontowane systemy umożliwiają uzyskanie realnych oszczędności w domowym budżecie. Nie bez znaczenia są także zwiększająca się świadomość ekologiczna na skutek zauważalnych zmian klimatycznych oraz nowe regulacje mające na celu ochronę środowiska.
Kocioł kondensacyjny – eksploatacja i serwis
Ważnym atutem gazowego kotła kondensacyjnego jest jego wysoka sprawność, co oznacza niskie koszty użytkowania oraz to, że nie wymaga praktycznie żadnej obsługi. Jednak aby działał bezawaryjnie, należy zadbać o jego regularny serwis.
Inteligentny dom – czy warto?
Rosnące zainteresowanie inteligentnymi domami sprawia, że inwestorzy stają przed wieloma dylematami już podczas planowania budowy. Począwszy od pytania, czy w ogóle warto korzystać z możliwości oferowanych przez automatykę inteligentnego budynku, aż po decyzje dotyczące konkretnych funkcji, jakie mogą być zrealizowane w ramach takiego systemu.
Pompy ciepła – ciche i niezawodne w działaniu
W dostępnych obecnie pompach ciepła zastosowano wiele innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu osiągają wysokie współczynniki wydajności pracy, a do tego działają cicho. Dużo uwagi poświęca się także wygodnemu i intuicyjnemu sterowaniu urządzeniami w systemie grzewczym.
Nowoczesne kotły kondensacyjne na gaz
Coraz nowsze konstrukcje kotłów gazowych są odpowiedzią na zmieniające się potrzeby użytkowników i wymagania związane z wprowadzaniem nowych technologii zarówno w ogrzewnictwie, jak i w budownictwie. Nie bez znaczenia są także nowe przepisy prawne dotyczące efektywności energetycznej i emisji spalin.
Dom pod kontrolą. Jak mieszkać bezpiecznie i komfortowo?
Każdy z nas potrzebuje spokojnej przystani, bezpiecznego azylu, czyli… no właśnie – domu. Co więcej, robimy wszystko, aby przestrzeń ta zapewniała wygodę i wytchnienie zawsze, gdy tego potrzebujemy. Dlatego też inwestorzy, niezależnie od wielkości budynku i jego charakteru, decydują się na montaż urządzeń lub całych systemów, które mają za zadanie dbać zarówno o bezpieczeństwo, jak i komfort.
Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda i gruntowe
Odnawialne źródła energii zyskują coraz większe znaczenie w wytwarzaniu energii cieplnej i elektrycznej. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na montaż pompy ciepła, często połączonej z fotowoltaiką.
Czym ogrzewać dom w 2024? Jakie urządzenia są obecnie najbardziej opłacalne?
Koszty eksploatacji czy to nowego, czy od dawna użytkowanego domu budzą zawsze wiele obaw. Dotyczy to zwłaszcza opłat za ogrzewanie. Jaki więc system wybrać, aby wydatki utrzymać na racjonalnym poziomie? Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę.
Które instalacje w budynku warto ogrzewać za pomocą elektrycznych przewodów grzejnych?
Aby uniknąć awarii i kosztownych napraw instalacji wodnych i kanalizacyjnych, warto rozważyć zastosowanie elektrycznego ogrzewania z inteligentnym sterownikiem.
Gruntowa czy powietrzna? Która pompa ciepła lepiej się sprawdzi?
Pompa ciepła zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz racjonalny poziom kosztów eksploatacji. Ale jaki model będzie dla nas odpowiedni – gruntowy czy powietrzny? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru danego urządzenia oraz jakie są różnice w kosztach zakupu, montażu oraz eksploatacji.
Czego wymaga piecokominek?
Piecokominek, w zależności od potrzeb, może zapewnić podstawowe ogrzewanie części lub całego domu. Aby urządzenie w optymalny, bezpieczny i niskoemisyjny sposób spalało biomasę drzewną, należy zapewnić mu skuteczne odprowadzenie dymu oraz odpowiednią ilość powietrza do procesu spalania.
Kiedy serwisować pompę ciepła?
Pompy ciepła są obecnie jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ogrzewania domu, a zarazem najbardziej komfortowym i ekologicznym. Dlatego nie dziwi fakt, że od kilku lat obserwujemy systematyczny wzrost rynku tych urządzeń. Mimo, że w codziennym użytkowaniu są to niemal bezobsługowe urządzenia, do prawidłowej pracy konieczne jest ich regularne serwisowanie. Jak często należy dokonywać przeglądu pomp ciepła i z jakimi kosztami się to wiąże?
Kocioł i solary
Połączenie gazowego kotła kondensacyjnego z instalacją solarną jest dość popularnym rozwiązaniem, gdyż pozwala obniżyć rachunki za ogrzewanie. Na takie właśnie rozwiązanie zdecydowali się nasi czytelnicy - państwo Gruszkowie.
Czym podgrzewać wodę do mycia, aby nie zbankrutować?
W ostatnim czasie koszty przygotowania ciepłej wody do mycia znacząco wzrosły. Dlatego warto przeanalizować, od czego zależą i co można zrobić, aby zmniejszyć wydatki na ten cel.
Wentylacja mechaniczna - czy sprawdzi się w zamieszkałym domu?
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła nie tylko jest możliwa do wykonania w budynku modernizowanym, ale wręcz konieczna. Po zaizolowaniu ścian, zamontowaniu szczelnych okien i drzwi z domu zrobi się przysłowiowy termos, gdy nie zapewnimy w nim skutecznej wymiany powietrza.
Planujesz montaż pompy ciepła - sprawdź o czym musisz pamiętać?
Pompa ciepła jest synonimem urządzenia, które ma zagwarantować niskie rachunki za ogrzewanie domu i wody do mycia. Ale, aby tak się stało trzeba spełnić szereg warunków. Sprawdzamy zatem od czego zależą.
Instalacje w domu, czyli jaka kolejność układania instalacji w domu
Woda, światło, ogrzewanie czy wentylacja to tylko niektóre z instalacji, bez których trudno sobie wyobrazić wygodną eksploatację współczesnego domu. Dlatego na etapie jego planowania warto omówić i ustalić kolejność poszczególnych prac, aby przebiegały one zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki temu unikniemy też kolizji w prowadzeniu m.in. rur, przewodów i kanałów, a także niepotrzebnego wzrostu kosztów całego przedsięwzięcia.
Deszczówka - zbiorniki, instalacje, dofinansowanie, podatek
Problem niedoboru wody coraz mocniej dotyka nasz kraj. Dlatego jej gromadzenie staje się dziś koniecznością. Jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki.
Wentylacja z rekuperacją w nowym i starym domu
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system, który przez cały rok w sposób ciągły przeprowadza wymianę powietrza w pomieszczeniach. A ważną cechą tego rozwiązania jest odzysk ciepła, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu.
Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?
Mamy wodę z własnej studni wierconej. Pompa ze zbiornikiem ciśnieniowym od pewnego czasu włącza się często nawet wtedy, gdy nikt nie korzysta z wody. Jaka może być tego przyczyna? Andrzej Karasiński, Konstancin
0dkurzacz centralny - co to jest i jak go obsługiwać?
Chociaż odkurzacz centralny można zamówić w internecie, korzystając z aktualnych promocji na gotowe zestawy, lepiej kupić go u przedstawiciela producenta lub autoryzowanego dystrybutora. Fachowcy po obejrzeniu planów domu dobiorą właściwe urządzenie oraz zaproponują odpowiedni układ przewodów i gniazd ssących.
Przerwy w dostawie energii – co zrobić, aby się przed tym uchronić?
W ostatnich latach obserwujemy intensywne wahania pogody w Polsce – od wysokich temperatur w okresie letnim po relatywnie ciepłe zimy. Często towarzyszącym zjawiskiem są burze, wichury, a nawet trąby powietrzne. Skutkiem tych niepożądanych zjawisk często są uszkodzone napowietrzne linie zasilające. Długotrwała utrata zasilania skutkuje brakiem ogrzewania, oświetlenia, czy dostępu do internetu. Jak się przed tym zabezpieczyć?
Jak przygotować domek na działce do zimy?
Ważne jest, aby zrozumieć wpływ sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące domy działkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zabezpieczenie instalacji wodnej przed mrozem. Zamarzanie wody może doprowadzić do pęknięcia rur, uszkodzenia odpływów i dodatkowych wydatków. Czy istnieją sposoby na zabezpieczenie tych instalacji przed zbliżającymi się mrozami?
Fakty i mity o instalacji fotowoltaicznej
Podczas budowy domu lub remontu musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zastosowania różnych materiałów, urządzeń lub rozwiązań. Część z nich budzi w nas wątpliwości. Tym razem zwróciliśmy się do ekspertów, aby wyjaśnili nam kwestie związane z zakupem, montażem i eksploatacją instalacji fotowoltaicznej (w skrócie PV).
Przegląd instalacji elektrycznej w domu - co warto wiedzieć?
Każdy właściciel domu jednorodzinnego przynajmniej raz na 5 lat powinien dokonać przeglądu instalacji elektrycznej w domu. Okresowe przeglądy i pomiary zapewniają bezpieczeństwo domownikom oraz sprawiają, że instalacja będzie niezawodna. Można też będzie na bieżąco zajmować się usterkami, jeśli takie zostaną stwierdzone.
F-Power – nowa linia zaworów kulowych firmy Ferro
Na rynku pojawiła się nowa seria zaworów firmy FERRO, pod nazwą F-Power. To szeroka gama armatury odcinającej, która spełnia wszystkie wymagania stawiane przez instalacje, w których znajduje zastosowanie. Zawory serii F-Power posiadają bardzo szeroki wachlarz sposobów łączenia, sposobu przełączania oraz montażu. (Coś w ten deseń – chodzi o to, że sposoby łączenia i przełączania są wyszczególnione w dalszej części tekstu.)
Modernizacja instalacji grzewczej - w jaki sposób dobrać kocioł i grzejniki?
Aby zmniejszyć opłaty za ogrzewanie i zwiększyć wygodę obsługi źródła ciepła, wielu z nas planuje modernizację instalacji grzewczej. Do tego typu inwestycji należy podejść kompleksowo – może się to bowiem wiązać nie tylko z wymianą przestarzałego kotła, lecz także grzejników i innych elementów systemu grzewczego. Podpowiadamy, od czego zacząć prace i na co zwrócić uwagę.