Instalacje

 • Ile zapłacimy za ogrzewanie domu pompą ciepła?

  Planujesz montaż pompy ciepła - sprawdź o czym musisz pamiętać?

  Pompa ciepła jest synonimem urządzenia, które ma zagwarantować niskie rachunki za ogrzewanie domu i wody do mycia. Ale, aby tak się stało trzeba spełnić szereg warunków. Sprawdzamy zatem od czego zależą.

 • Kolejność układania instalacji w domu

  Instalacje w domu, czyli jaka kolejność układania instalacji w domu

  Woda, światło, ogrzewanie czy wentylacja to tylko niektóre z instalacji, bez których trudno sobie wyobrazić wygodną eksploatację współczesnego domu. Dlatego na etapie jego planowania warto omówić i ustalić kolejność poszczególnych prac, aby przebiegały one zgodnie z ustalonym harmonogramem. Dzięki temu unikniemy też kolizji w prowadzeniu m.in. rur, przewodów i kanałów, a także niepotrzebnego wzrostu kosztów całego przedsięwzięcia.

 • Woda na wagę złota

  Deszczówka - zbiorniki, instalacje, dofinansowanie, podatek

  Problem niedoboru wody coraz mocniej dotyka nasz kraj. Dlatego jej gromadzenie staje się dziś koniecznością. Jednym ze sposobów, który możemy wykorzystać, jest właściwe zagospodarowanie wody deszczowej, tzw. deszczówki.

 • Wentylacja z rekuperacją

  Wentylacja z rekuperacją w nowym i starym domu

  Wentylacja mechaniczna z rekuperacją to system, który przez cały rok w sposób ciągły przeprowadza wymianę powietrza w pomieszczeniach. A ważną cechą tego rozwiązania jest odzysk ciepła, dzięki czemu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania domu.

 • Hydrofor

  Hydrofor często się włącza - jaka przyczyna?

  Mamy wodę z własnej studni wierconej. Pompa ze zbiornikiem ciśnieniowym od pewnego czasu włącza się często nawet wtedy, gdy nikt nie korzysta z wody. Jaka może być tego przyczyna? Andrzej Karasiński, Konstancin

 • Odkurzacz centralny

  0dkurzacz centralny - co to jest i jak go obsługiwać?

  Chociaż odkurzacz centralny można zamówić w internecie, korzystając z aktualnych promocji na gotowe zestawy, lepiej kupić go u przedstawiciela producenta lub autoryzowanego dystrybutora. Fachowcy po obejrzeniu planów domu dobiorą właściwe urządzenie oraz zaproponują odpowiedni układ przewodów i gniazd ssących.

 • Przerwy w dostawie energii - jak się przed nimi uchronić?

  Przerwy w dostawie energii – co zrobić, aby się przed tym uchronić?

  W ostatnich latach obserwujemy intensywne wahania pogody w Polsce – od wysokich temperatur w okresie letnim po relatywnie ciepłe zimy. Często towarzyszącym zjawiskiem są burze, wichury, a nawet trąby powietrzne. Skutkiem tych niepożądanych zjawisk często są uszkodzone napowietrzne linie zasilające. Długotrwała utrata zasilania skutkuje brakiem ogrzewania, oświetlenia, czy dostępu do internetu. Jak się przed tym zabezpieczyć?

 • Jak przygotować budynki na działce do zimy

  Jak przygotować domek na działce do zimy?

  Ważne jest, aby zrozumieć wpływ sezonu jesienno-zimowego na wolnostojące domy działkowe, zwłaszcza jeśli chodzi o zabezpieczenie instalacji wodnej przed mrozem. Zamarzanie wody może doprowadzić do pęknięcia rur, uszkodzenia odpływów i dodatkowych wydatków. Czy istnieją sposoby na zabezpieczenie tych instalacji przed zbliżającymi się mrozami?

 • Instalacje fotowoltaiczne

  Fakty i mity o instalacji fotowoltaicznej

  Podczas budowy domu lub remontu musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zastosowania różnych materiałów, urządzeń lub rozwiązań. Część z nich budzi w nas wątpliwości. Tym razem zwróciliśmy się do ekspertów, aby wyjaśnili nam kwestie związane z zakupem, montażem i eksploatacją instalacji fotowoltaicznej (w skrócie PV).

 • Przegląd instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym

  Przegląd instalacji elektrycznej w domu - co warto wiedzieć?

  Każdy właściciel domu jednorodzinnego przynajmniej raz na 5 lat powinien dokonać przeglądu instalacji elektrycznej w domu. Okresowe przeglądy i pomiary zapewniają bezpieczeństwo domownikom oraz sprawiają, że instalacja będzie niezawodna. Można też będzie na bieżąco zajmować się usterkami, jeśli takie zostaną stwierdzone.

 • Przekrój domu - zawór F-Power - Kocioł gazowy

  F-Power – nowa linia zaworów kulowych firmy Ferro

  Na rynku pojawiła się nowa seria zaworów firmy FERRO, pod nazwą F-Power. To szeroka gama armatury odcinającej, która spełnia wszystkie wymagania stawiane przez instalacje, w których znajduje zastosowanie. Zawory serii F-Power posiadają bardzo szeroki wachlarz sposobów łączenia, sposobu przełączania oraz montażu. (Coś w ten deseń – chodzi o to, że sposoby łączenia i przełączania są wyszczególnione w dalszej części tekstu.)

 • Grzejniki w modernizowanej Instalacji

  Modernizacja instalacji grzewczej - w jaki sposób dobrać kocioł i grzejniki?

  Aby zmniejszyć opłaty za ogrzewanie i zwiększyć wygodę obsługi źródła ciepła, wielu z nas planuje modernizację instalacji grzewczej. Do tego typu inwestycji należy podejść kompleksowo – może się to bowiem wiązać nie tylko z wymianą przestarzałego kotła, lecz także grzejników i innych elementów systemu grzewczego. Podpowiadamy, od czego zacząć prace i na co zwrócić uwagę.

 • instalacja centralnego ogrzewania

  Instalacja centralnego ogrzewania

  Instalacja centralnego ogrzewania powinna dostarczyć do budynku taką ilość ciepła, która pokryje jego straty przez przegrody zewnętrzne oraz w wyniku działania wentylacji. W domach nadal często montujemy wodny system grzewczy współpracujący z grzejnikami.

 • Odkurzacze

  aeroVac – największy wybór odkurzaczy centralnych

  Popularność systemów odkurzaczy centralnych sprawia, że producenci prześcigają się z ofertą nowych rozwiązań zarówno od strony technicznej jak i wyposażenia instalacji w elementy ułatwiające codzienne użytkowanie.

 • Domowy magazyn energii

  Domowy magazyn energii – dlaczego warto go stosować?

  Magazyn energii to urządzenie lub grupa urządzeń, których zadaniem jest przechowanie energii elektrycznej, aby wykorzystać ją w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Znane od dawna baterie w telefonach komórkowych czy laptopach bądź akumulatory samochodowe to nic innego, jak właśnie magazyny energii. W instalacji fotowoltaicznej mają one przede wszystkim za zadanie przechować nadwyżkę energii, wyprodukowaną przez panele.

 • Bakteria Legionella

  Bakteria Legionella w instalacjach budynkowych. Jak jej zapobiec?

  Specyfika pracy systemów klimatyzacji, ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, zwłaszcza w starszych, kilkudziesięcioletnich instalacjach, często stanowi pożywkę dla rozwoju bakterii Legionella. Jak ustrzec się przed groźną chorobą? Odpowiedzi należy szukać zarówno w przewodach, jak i w ich izolacji.

 • Przewody instalacji grzewczych. Jak prawidłowo określić grubość izolacji?

  Jaka grubość izolacji termicznej?

  W przypadku instalacji HVAC, załącznik nr 2 do Warunków Technicznych określa minimalne grubości izolacji termicznej o współczynniku przenikania ciepła λ = 0,035 W/mK. Pojawia się więc co najmniej kilka pytań: dla jakiej temperatury przesyłanego medium? I jaką grubość izolacji zastosować, jeśli dysponujemy materiałem o odmiennej lambdzie?

 • osprzęt elektryczny, gniazdko elektryczne, włącznik światła, łączniki światła, włączniki światła, instalacja elektryczna

  Instalacje elektryczne - co warto wiedzieć

  Współczesne domowe urządzenia, naszpikowane skomplikowaną elektroniką, potrzebują zasilania pewnego, o stałych parametrach. Równie ważne jest bezpieczeństwo i wygoda użytkowania instalacji elektrycznej. Jeśli instalacje elektryczne zostaną dobrze zaprojektowane i wykonane, spełnią wszystkie te wymagania.

 • fotowoltaika

  Fotowoltaiczne hity od Braasa - nowe modele systemów fotowoltaicznych

  Systemy fotowoltaiczne, dzięki którym promieniowanie słoneczne przetwarzane jest w energię elektryczną wykorzystywaną na potrzeby m.in. gospodarstw domowych, coraz częściej stają się elementem domówi i budynków usługowych. Nic dziwnego - to jedna z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii wytwarzania energii, ponieważ nie emituje hałasów ani żadnych szkodliwych dla środowiska substancji.

 • Panele fotowoltaiczne

  Montaż instalacji fotowoltaicznej

  Montaż instalacji fotowoltaicznej zajmuje zwykle jeden dzień lub dwa dni. Zanim to jednak nastąpi, należy znaleźć nie tylko dobry produkt, ale też odpowiednich fachowców – a to wbrew pozorom nie jest takie proste. Czym się kierować, jak sprawdzić firmę instalatorską, abyśmy bez przeszkód mogli się cieszyć niskimi rachunkami za prąd?

 • Szary beton architektoniczny na ścianie w salonie

  Ścianka telewizyjna w aranżacji wnętrza

  W każdym domu powinno znaleźć się miejsce, w którym cała rodzina może wspólnie spędzić czas i odpocząć po ciężkim dniu – czy to z książką, czy przed ekranem telewizora. Dobrze urządzony salon powinien być więc wygodny, funkcjonalny i praktyczny. Salon jest też najbardziej reprezentacyjną częścią naszego mieszkania i stanowi jego swoistą wizytówkę – to w nim zbierają się zaproszeni przez nas goście. Warto więc zadbać o to, aby był estetycznie wykonany i przyjemny dla oka, a każda część wyposażenia pasowała do całej aranżacji.

 • Rozświetl dom, nie tylko na jesień

  Rozświetl dom, nie tylko na jesień

  Choć to właśnie jesienią spędzamy coraz więcej czasu w naszych czterech kątach, a dzień staje się coraz krótszy, to dobre oświetlenie w domu jest podstawą na każdą porę roku. Właściwie dobrane nie tylko upiększa wnętrze, ale także pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, komfort i zdrowie.

 • Pompa ciepła Neoheat EKO do ogrzewania, chłodzenia i grzania CWU

  Pompa ciepła – ogrzewanie domu za rozsądną cenę

  Budując nowy dom czy też decydując się na jego termomodernizację, często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Który będzie najbardziej efektywny, a przy tym nie zrujnuje naszego budżetu? Decyzja nie jest łatwa, zwłaszcza że na rynku znajdziemy liczne rozwiązania i metody dostarczania ciepła do domu, różniące się i sposobem montażu, i kosztami zakupu.

 • Pompa ciepła

  Pompa ciepła - ciepło w domu

  O pompach ciepła mówi się i pisze ostatnio coraz więcej. Nie jest to zaskoczenie, ponieważ urządzenia te – właściwie dobrane i zainstalowane, wykorzystując odnawialne źródła ciepła, przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie domu i przygotowanie ciepłej wody.

 • Rekuperator

  Rekuperator. Jak go zabezpieczyć przed zamarzaniem?

  Chociaż w tym roku zima była bardzo łagodna, to w ubiegłych latach wielu użytkowników wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła nie uniknęło problemów z zamarzaniem rekuperatora. Jak temu przeciwdziałać i jakie są koszty działania najpopularniejszego zabezpieczenia?

 • Przycisk spłukujący i stelaż sanitarny, powinny pochodzić od tego samego producenta.

  Przycisk. Zgrany duet ze stelażem

  Przyciski z tworzywa, stali nierdzewnej oraz szkła, uruchamiane tradycyjnie lub bezdotykowo – oferta dostępnych na rynku klawiszy spłukujących do stelaży jest bardzo bogata. Jaki przycisk zatem wybrać?

 • Stelaż sanitarn do w.c.

  Stelaże sanitarne - nie tylko w wersji standard

  Wiszące miski ustępowe na stelażu są chętnie kupowane i montowane. Dzięki wielu rozwiązaniom, możemy zamontować przybory sanitarne w narożu pomieszczenia, wybrać wąski model do niedużej łazienki czy specjalny dla niepełnosprawnych.

 • Detektor to niewielkie urządzenie, które niemal z aptekarską precyzją wskazuje ułożone w ścianie przewody czy inne elementy, których uszkodzenie może sprawić nam sporo kłopotów.

  Jak nie uszkodzić przewodów i rur w ścianie?

  Praktycznie każdy remont czy modernizacja oznacza konieczność wiercenia w ścianach. Ważne, żeby w trakcie tych prac nie uszkodzić np. przewodów instalacji elektrycznej czy innych ważnych elementów metalowych lub drewnianych. Zlokalizowanie tych przewodów jest na szczęście proste – wystarczy sięgnąć po nowoczesne, elektroniczne detektory, które wskażą miejsca, w które wiertło nie powinno się zagłębiać pod żadnym pozorem.

 • Armatura podtynkowa

  Armatura podtynkowa - na co zwrócić uwagę

  Armatura podtynkowa to nic innego jak instalacja wodna ukryta w ścianie. To sposób na stworzenie nowoczesnego, eleganckiego pomieszczenia, ale też na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca. Poza wieloma zaletami, armatura posiada również wady. Do najważniejszych zaliczyć można przede wszystkim koszty nabycia osprzętu jak i skomplikowany stopień montażu.

 • Wymiana rur wodnych i kanalizacyjnych

  Wymiana rur wodnych i kanalizacyjnych

  Wymiana starych rur wodnych i kanalizacyjnych nie jest zbyt trudna, o ile nie zamierzamy podczas remontu wanny i sedesu przestawiać w nowe miejsca. Nowe rozplanowanie dla urządzeń sanitarnych jest już większym wyzwaniem. Usunięcie starych rur ze stali i żeliwa jest pracą ciężka, ale dosyć prostą.